Najczęściej nazywana bezkazeinową.
Peptydy pochodzące z kazeiny (oraz gluten) mają taką strukturę chemiczną że ich działanie jest podobne do opioidów takich jak morfina. Dotarcie peptydów do mózgu powoduje podobny efekt jak po zażyciu narkotyku. To właśnie powoduje, że nasze dzieci są uzależnione i przywiązane do niektórych potraw. Większość rodziców dzieci z autyzmem potwierdza fakt, że ich dzieci chcą cały czas jeść te same produkty takie jak mleko, chleb, pizza, ciastka, ser czy jogurt.
Typowe zachowania autystyczne takie jak izolacja, autostymulacje, autoagresja, niewrażliwość na ból, nagłe zmiany nastrojów i stereotypie (schematyzm) to również typowe objawy występujące u osób uzależnionych od narkotyków opiatowych. Zaczynają się pojawiać zmiany w pięciu zmysłach: dotyku, wzroku, słuchu, smaku i węchu.
Wprawdzie jest mowa o diecie ale chcę Wam przytoczyć nieco bardziej te zmiany...
DOTYK
Dzieci z autyzmem mogą cierpieć na nadwrażliwość lub niedowrażliwość dotykową. Zaburzenia w sferze dotyku mogą się objawiać zachowaniami autoagresywnymi, gryzieniem się, uderzaniem głową w ścianę. U dzieci cierpiących na nadwrażliwość dotykową występuje czasem niechęć do noszenia butów czy niektórych ubrań.
WZROK
Dzieci autystyczne mogą widzieć mniej niż inne osoby, dlatego też czasem przyklejają się np. do telewizora lub jakiegoś źródła światła lub obsesyjnie patrzą się przez okno. Lub wprost przeciwnie. Niektóre dzieci widzą więcej i uciekają przed tym, chowając się pod stół lub zamykając w łazience. Często mrużą oczy, są zafascynowane świecącymi przedmiotami, szczególnie, gdy się poruszają.
SŁUCH
Dzieci z autyzmem często zatykają uszy. W wielu przypadkach nie mogą chodzić do centrów handlowych, źle znoszą szkolny hałas, koncerty i głośne zabawy. Niektórym dzieciom przeszkadza nawet dźwięk spadających kropel deszczu. Jeśli dziecko cierpi na niedowrażliwość słuchową to często zachowuje się bardzo głośno, krzyczy i lubi miejsca gdzie odbija się echo.
SMAK I WĘCH
Nasze dzieci często wąchają różne rzeczy, nawet jedzenie. Wsadzają sobie przedmioty do buzi nawet w takim wieku, w którym zdrowe dziecko już tego nie robi. Czasami gryzą ręce lub odzież. W wielu przypadkach są bardzo selektywne jeśli chodzi o wybór pożywienia jedzą dwie lub trzy rzeczy na przemian. Często pojawia się nieuzasadniony śmiech.
To są wszystko przykładu które mogą się pojawić, ale nie muszą! Każde dziecko jest inne i może się zachowywać nieco inaczej.
Wracając jednak do diety bezkazeinowej. Do produktów zabronionych zaliczamy:
- mleko i wszelkie jego przetwory !
Masło można zastąpić różnymi innymi smarowidłami. Ale dopuszczalne jest też użycie masła które zostało przez nas sklarowane i zebrane zostały z niego "szumowiny".
WAŻNE!
Każdą dietę, którą chcemy wprowadzić na długi czas w życie, zwłaszcza dietę dziecka, należy skonsultować z dietetykiem. Pozbawiając nasza pociechę wielu produktów, pozbawiamy go też źródeł wielu wartości odżywczych i witamin. Musimy więc uzupełnić te niedobory tak aby została zachowana równowaga.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz